wtorek, 17 lipca 2012


Moje niebo? Ma dość krótką historię. Tworzyć zaczęło się w momencie, gdy gorzej już być nie mogło. Gdy straciłam nadzieję. Nagle pojawiło się ono.

Gdy mnie tu przywieziono, byłam przygnębiona. Dziś jestem szalona i dumna ze swego szaleństwa. Tam, na zewnątrz będę się zachowywać tak samo jak inni. Będę robić zakupy w supermarkecie, rozmawiać o głupstwach z przyjaciółkami, tracić czas przed telewizorem, ale ze świadomością, że moja dusza jest wolna, że mogę marzyć i porozumiewać się z innymi światami, których istnienia nawet nie podejrzewałam, zanim tu przyszłam.

Pozwolę sobie na jakieś głupstwa tylko po to, aby ludzie mogli powiedzieć: Przecież wyszła z Villete! Ale wiem, że mojej duszy niczego nie zabraknie, bo moje życie nabrało sensu. Będę mogła oglądać zachody słońca i wierzyć, że za nimi kryje się Bóg. Gdy ktoś mnie znudzi, powiem jakąś bzdurę, nie będę przejmować się tym, co inni pomyślą, bo i tak powiedzą: Przecież wyszła z Villete!

Na ulicy będę patrzeć mężczyznom głęboko w oczy i nie będę się wstydzić, że mnie pożądają. Ale zaraz potem pójdę do delikatesów i kupię najlepsze wino, na jakie będzie mnie stać i wypiję je z moim mężem, bo chcę się śmiać - z nim, mężczyzną, którego kocham.

On powie mi, śmiejąc się: Jesteś szalona! A ja mu odpowiem: Oczywiście, przecież byłam w Villete! I szaleństwo mnie wyzwoliło. A teraz, mój najdroższy, musisz brać urlop co roku. Musisz pozwalać mi odkrywać grozę coraz to nowych górskich szczytów, bo chcę ryzykować, dopóki żyję.Paulo Coelho, Weronika postanawia umrzeć

3 komentarze:

 1. Musze wrocic do tej ksiazki.
  Czytalam ja wiele ( !) lat temu i podobala mi sie najbardziej ze wszystkich ksiazek Paula Coelho. Cytaty z niej mam do dzisiaj.. w tym ten fragment rowniez:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja wracam do niej zawsze, gdy myślę, że jest strasznie i nie chce mi się nic. I siły nie mam, żeby uśmiechnąć się rano. Gdy czytam o dziewczynie, która zapragnęła żyć, gdy wszystko "straciła", odzyskuję siłę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A Usiadłam nad brzegiem rzeki..? Też polecam:)

  OdpowiedzUsuń